Komitet Obrony Demokracji Komitet Obrony Demokracji
1963
BLOG

Ważny komunikat KOD 30.12.2015

Komitet Obrony Demokracji Komitet Obrony Demokracji Polityka Obserwuj notkę 150

Szanowni Państwo!

Wszyscy jesteśmy wzburzeni. Okazuje się, że nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym to tylko przygrywka, preludium do gwałtownej destrukcji ustroju Rzeczypospolitej Polskiej. Destrukcji, która uruchomiona w okresie międzyświątecznym, ma przejść nieco delikatniej, z mniejszym oddźwiękiem, ciszej i spokojniej. Ale my nie pozwolimy na taką ciszę. Patrzymy władzy na ręce. I nic nie umyka naszej uwadze. To, że nie odkrzykujemy natychmiast, wynika z kilku przyczyn.

Po pierwsze nie możemy po każdym dniu obrad Sejmu organizować ulicznych protestów.
Po drugie nasze działania mają w pierwszym rzędzie być skuteczne i zmierzać do realizacji celów długofalowych, a nie rozładowywać emocje.
Po trzecie musimy działać w sposób skoordynowany i uporządkowany, a do tego potrzebne są nam sprawne struktury organizacyjne. Stworzenie ich wymaga nieco czasu i uwagi, ale dopiero w ramach tych struktur będziemy mogli działać naprawdę szerokim frontem, przy zachowaniu pełnej współpracy i z wykorzystaniem wszystkich naszych atutów.
Po czwarte otrzymujemy codziennie kilkadziesiąt pomysłów na natychmiastowe działania. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zrealizować większości z tych pomysłów. Musimy przeprowadzić selekcję w oparciu o kryteria wymienione w poprzednich punktach.

Aktualnie prowadzimy dwie akcje. Po pierwsze wychodzimy na spacer w Sylwestra o przed godziną 20:00. Po drugie kończymy formułowanie życzeń noworocznych dla Prezydenta Andrzeja Dudy. Zaczniemy je wysyłać e-mailami prawdopodobnie jeszcze dzisiaj.

W sprawie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej dotyczącej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Słyszę wiele opinii i wiele krytyki. Mam wrażenie, że duża część tej krytyki wynika z naszej niewystarczającej informacji na ten temat. Dlatego spieszę wyjaśnić założenia. Ale najpierw podam adres mailowy, na który można wysyłać głosy polemiczne co do konkretnych zapisów naszej propozycji ustawy – inicjatywa.ustawodawcza@komitetobronydemokracji.pl

A teraz co do meritum. Oczywistym oczekiwaniem wszystkich odpowiedzialnie myślących o Polsce jest powrót do regulacji dotyczących Trybunału Konstytucyjnego sprzed wszystkich politycznych podchodów. Czyli sprzed czerwca 2015. Niestety w demokratycznym państwie prawnym nie możemy powiedzieć — pobite szklanki — i uznać, że zapominamy o ostatnich miesiącach. Były uchwalane nowelizacje, Trybunał Konstytucyjny część z nich odrzucał, część z nich podtrzymywał, władza wbrew podejmowała działania niezgodne z prawem i metodą faktów dokonanych wprowadziła nas w stan, który chyba nie jest w żaden sposób opisany prawem.

Nasza propozycja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym bazuje na stanie faktycznym z maja 2015. Jednocześnie uwzględnia to, co się stało później oraz postulaty zgłaszane przez różne środowiska, które zmierzały bądź to do uporządkowania i umocnienia pozycji TK, bądź też były używane jako pretekst do jego obezwładnienia. Z jednej strony staramy się nadać sędziom TK silniejszy i ponadpartyjny mandat, pozwalając na zgłaszanie kandydatów przez organy niepartyjne a jednocześnie wymagając 2/3 głosów w Sejmie dla wyboru sędziego. Z drugiej strony chcemy zagwarantować możliwość sprawnego i efektywnego działania temu najważniejszemu organowi władzy sądowniczej w Polsce.

Jeżeli chodzi o podpisy, to jeszcze nie należy ich publicznie zbierać. Kończymy zbieranie pierwszego tysiąca i za chwilę rejestrujemy inicjatywę u Marszałka Sejmu. Marszałek ma 14 dni na działanie i zapewne wykorzysta swój czas. Dlatego realnie nie należy się spodziewać rozpoczęcia całej akcji wcześniej, niż koło połowy stycznia. Ten pierwszy tysiąc jest bardzo ważny, ponieważ jakiekolwiek naruszenie procedury, a chociażby tylko danie pretekstu do poddawania w wątpliwość naszej rzetelności, może ten czas wydłużyć.

Wczoraj, podczas posiedzenia Zarządu, przygotowaliśmy wstępne propozycje dotyczące sformułowania misji oraz strategii Komitetu Obrony Demokracji. Nasze spontaniczne poruszenie trzeba zacząć opisywać i porządkować. Ale ponieważ wszyscy tworzymy KOD, to też wszyscy musimy uczestniczyć w jego definiowaniu. Nasze propozycje zostaną przekazane za chwilę do koordynatorów regionalnych, żeby w ramach struktur regionalnych mogli przeprowadzić dyskusję i uporządkować propozycje dotyczące ostatecznych zapisów. Wierzymy, że dyskusje ludzi w trakcie spotkań w lokalnych organizacjach dadzą znacznie lepsze efekty, niż wielka burza na FB, gdzie łatwiej wyrazić dezaprobatę czy emocjonalne wzmożenie, niż konstruktywną propozycję. Bardzo wszystkich zachęcam do włączenia się w tę dyskusję.

W formie podsumowania tego nieco długiego komunikatu, zanim pojawi się kolejny… Działamy, nie odpuszczamy, staramy się jednocześnie organizować i prowadzić realne działania w rzeczywistości. A koncentrujemy się na działaniach zbliżających nas do postawionych celów – życia w demokratycznym państwie prawnym oraz edukowania nas wszystkich w rozumieniu demokratycznego ustroju. Czym się on różni od totalitaryzmu i czym się różni od anarchii.

Wszystkim dziękuję za zaangażowanie, za wkładany wysiłek, za czas i za dobre myśli oraz słowa. Pamiętajmy, że tylko wspólnota celów i koordynacja działań prowadzi do sukcesu. Prowadząc jak najszerszą wewnętrzną dyskusję programową i strategiczną musimy jednocześnie dbać o jedność organizacyjną i koordynację działań. Czego serdecznie życzę wszystkim KODerkom i KODerom, zaczynając od samego siebie. Bo opanowanie spontanicznych odruchów bywa w coraz bardziej nas otaczającej rzeczywistości nie lada wyzwaniem. Ale damy radę!

Mateusz Kijowski

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka